TDK SLF7045T-680MR60-PF technical specifications.
| Case Code (Metric) | 7045 |
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 770mA |
| DC Resistance (DCR) | 210mR |
| Height | 4.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.189inch |
| Inductance | 68uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.276inch |
| Max DC Current | 600mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Rated Current-Max | 600mA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 770mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 600mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.276inch |