TDK TSL0709RA-1R5M4R3-PF technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| DC Current | 4.3A |
| DC Resistance (DCR) | 8mR |
| Diameter | 7.7mm |
| Height | 9.6mm |
| Inductance | 1.5uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max DC Current | 5.4A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 10 |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 5.4A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 5.4A |
| Self Resonant Frequency | 56MHz |
| Series | TSL |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 20% |