Inductor Power Wirewound 100uH 10% 1KHz 20Q-Factor 1.4A 160mOhm DCR RDL Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 100uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 1.4A |
| Max DC Resistance | 0.16Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 3.8MHz |
| Lead Style | Radial |
| Height | 17mm |
| Product Diameter | 14mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |