Inductor Power Wirewound 1mH 10% 1KHz 30Q-Factor 300mA 2.2Ohm DCR RDL Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 1000uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.3A |
| Max DC Resistance | 2.2Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1.3MHz |
| Lead Style | Radial |
| Height | 17mm |
| Product Diameter | 14mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |