Inductor Power Wirewound 470uH 10% 1KHz 15Q-Factor 460mA 1Ohm DCR RDL Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 470uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.46A |
| Max DC Resistance | 1Ohm |
| Minimum Quality Factor | 15 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2MHz |
| Lead Style | Radial |
| Height | 17mm |
| Product Diameter | 14mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |