Inductor Power Wirewound 4.7uH 20% 1KHz 10Q-Factor 3.5A 21mOhm DCR RDL Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 3.5A |
| Max DC Resistance | 0.021Ohm |
| Minimum Quality Factor | 10 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 27MHz |
| Lead Style | Radial |
| Height | 17mm |
| Product Diameter | 14mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |