Inductor Power Wirewound 6.8mH 5% 1KHz 30Q-Factor 180mA 9.8Ohm DCR RDL Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 6800uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.18A |
| Max DC Resistance | 9.8Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 0.45MHz |
| Lead Style | Radial |
| Height | 17mm |
| Product Diameter | 14mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |