TDK VLF3014AT-2R2M1R2 technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 1.2A |
| DC Resistance (DCR) | 100mR |
| Depth | 2.8mm |
| Height | 1.4mm |
| Inductance | 2.2uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.6mm |
| Max DC Current | 1.2A |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 1.7A |
| Series | VLF |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 2.8mm |