
The VS75B-24 is a 24V 3.2A 75W AC/DC power supply with an efficiency of 81% and a maximum operating temperature of 60°C. It has a chassis mount design and is RoHS compliant. The power supply has a maximum output power of 75W and a maximum output current of 3.2A. It measures 222mm in length, 1.97inch in width, and 1.26inch in height, and weighs 350g. The VS75B-24 has a maximum isolation voltage of 2kV and a minimum operating temperature of -10°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK VS75B-24 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current - Output 1 | 3.2A |
| Depth | 50mm |
| Efficiency | 81% |
| Height | 1.26inch |
| Isolation Voltage | 2kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 222mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 3.2A |
| Max Output Power | 75W |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Chassis Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3.2A |
| Output Power | 75W |
| Output Voltage | 24V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VSB (75W) |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 350g |
| Width | 1.97inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK VS75B-24 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
