
The TDK Z10-72-U is a 10V linear power supply with a maximum output current of 72A and a maximum power dissipation of 720W. It has a single output and is packaged in a bulk configuration. The supply voltage range is from 85V AC to 265V AC. The TDK Z10-72-U is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK Z10-72-U datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current - Output 1 | 72A |
| Display Type | Digital |
| Height | 83mm |
| Length | 350mm |
| Max Output Current | 72A |
| Max Output Voltage | 10V |
| Min Output Voltage | 0V |
| Max Power Dissipation | 720W |
| Max Supply Voltage (AC) | 265V |
| Min Supply Voltage (AC) | 85V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 72A |
| Output Power | 720W |
| Output Voltage | 10V |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Z+ |
| Voltage - Output 1 | 10V |
| Weight | 4.2lb |
| Width | 70mm |
| Wire/Cable Type | Power Cord |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK Z10-72-U to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
