
The ZCYS51R5-M8PT-01 from TDK is a surface mount common mode choke with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a DC rated voltage of 50V and a maximum DC current of 500mA. The choke has a high impedance of 100R and a low DC resistance of 300mR. It is available in a SMD/SMT package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK ZCYS51R5-M8PT-01 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current | 500mA |
| DC Resistance (DCR) | 300mR |
| Depth | 9.9mm |
| Height | 2.5mm |
| Impedance | 100R |
| Length | 11mm |
| Max DC Current | 500mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 8 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ZCYS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 300MHz |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.37inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK ZCYS51R5-M8PT-01 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
