
The TDK ZWS100AF48 is a 48V 2.1A AC/DC power supply with a maximum output power of 100.8W and a maximum power dissipation of 100W. It has a chassis mount design and operates within a temperature range of -10°C to 70°C. The power supply is CE approved and features an efficiency of 82%. It provides 2.1A of output current and has a voltage isolation of 3kV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK ZWS100AF48 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CE |
| Current - Output 1 | 2.1A |
| Efficiency | 82% |
| Height | 0.5inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 1.61inch |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 2.1A |
| Max Output Power | 100.8W |
| Max Power Dissipation | 100W |
| Mount | Chassis Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 48V |
| Series | ZWS-AF (100W) |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 3.38inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK ZWS100AF48 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
