Single-output AC/DC power supply delivering 48V at 3.2A, providing 153.6W maximum output power. Features 87% efficiency, 3kV isolation voltage, and operates within an 85-265V AC input range. Chassis or panel mountable, this power supply is RoHS compliant and operates from -10°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK ZWS150BP48 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CE |
| Current - Output 1 | 3.2A |
| Depth | 37mm |
| Efficiency | 87% |
| Height | 34mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 160mm |
| Max Input Voltage (AC) | 265V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 265V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 3.2A |
| Max Output Power | 153.6W |
| Max Power Dissipation | 150W |
| Mount | Chassis Mount, Panel |
| Nominal Output Voltage | 48V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3.2A |
| Output Power | 153.6W |
| Output Voltage | 48V |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ZWS-BP |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Weight | 12.698626oz |
| Width | 75mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK ZWS150BP48 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.