TDK ZWS50BAF48 technical specifications.
| Approvals | CE |
| Current - Output 1 | 1.1A |
| Efficiency | 89% |
| Height | 1.02inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 5.2inch |
| Max Input Voltage (AC) | 265V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 265V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 1.1A |
| Max Output Power | 52.8W |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Chassis Mount, Panel |
| Nominal Output Voltage | 48V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 53W |
| Output Voltage | 48V |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | ZWS-AF |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 1.97inch |