
This 5.5V linear voltage regulator has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It can handle a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 4.5V. The output current is 8mA. The regulator is RoHS compliant and has a total resistance of 10kΩ.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Linearity | 0.5% |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.5V |
| Output Current | 8mA |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 6150 |
| Termination | Solder |
| Total Resistance | 10kR |
| Voltage Rating | 5.5V |
| RoHS | Compliant |