The HFD3/12-L1SR is a DPDT latching relay with a 12VDC coil voltage and 4ms operate time. It has a maximum switching power of 90W and a maximum switching current of 4A. The relay is constructed with a latching single coil design and has a surface mount package. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Xiamen Hongfa Electroacoustic HFD3/12-L1SR technical specifications.
| Contact Arrangement | DPDT |
| Contact Form | 2 Form C |
| DC Coil Voltage | 12V |
| Coil Current | 8.33mA |
| Coil Resistance | 1.44KOhm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 9VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 9VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 277V |
| Maximum DC Switching Voltage | 220V |
| Maximum Switching Current | 4A |
| Maximum Switching Power | 90W|62.5VA |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Number of Terminals | 8 |
| Relay Construction | Latching Single Coil |
| Operate Time | 4ms |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |