The HFD3/12-L2 is a DPDT electromechanical relay with a 12V DC coil voltage and 16.67mA coil current. It has a coil resistance of 720 ohms and a maximum pick-up voltage of 9VDC. The relay can switch up to 4A at 220VDC or 277VAC and 90W of power. It is constructed with a latching double coil design and has a operate time of 4ms. The relay is available in a DIP package with 8 terminals and is mounted through a hole. It is rated for operation between -40°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Xiamen Hongfa Electroacoustic HFD3/12-L2 technical specifications.
| Contact Arrangement | DPDT |
| Contact Form | 2 Form C |
| DC Coil Voltage | 12V |
| Coil Current | 16.67mA |
| Coil Resistance | 720Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 9VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 9VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 277V |
| Maximum DC Switching Voltage | 220V |
| Maximum Switching Current | 4A |
| Maximum Switching Power | 90W|62.5VA |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Number of Terminals | 8 |
| Relay Construction | Latching Double Coil |
| Operate Time | 4ms |
| Package Type | DIP |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |