Bluetooth 5.1-compliant system-on-chip integrates a 2.4 GHz transceiver supporting Bluetooth Low Energy, BR, and EDR. The device uses a 96 MHz Arm Cortex-M4 CPU with 1024 kByte flash, 512 kByte RAM, and 2048 kByte ROM. It operates from 1.76 V to 3.63 V across a -30 °C to 85 °C temperature range. PG-VQFN-40 packaging is used for listed B2 orderable variants, with RoHS compliance and halogen-free construction indicated.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Bluetooth Classic | Yes |
| Bluetooth LE | Yes |
| Bluetooth specification | 5.1 |
| CPU | Arm Cortex-M4 |
| CPU frequency | 96MHz |
| Flash memory | 1024kByte |
| RAM | 512kByte |
| ROM | 2048kByte |
| GPIO count | 40 |
| Operating voltage range | 1.76 to 3.63V |
| Operating temperature range | -30 to 85°C |
| Bluetooth LE receive sensitivity | -95.5dBm |
| Bluetooth EDR 2 Mbps receive sensitivity | -94dBm |
| Bluetooth LE transmit power | 5.5dBm |
| Software support | ModusToolbox™ |
| Planned availability until at least | 2035-03-31 |
| RoHS | Compliant |
| Halogen Free | Yes |
| Lead-free | No |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
These are design resources that include the Infineon CYW20719B2
Release notes for ModusToolbox™ Programming tools v1.8.1, providing flash programming support for Infineon MCU families including PSOC Edge, XMC, TRAVEO T2G, and EZ-PD CCG.