
The CM3202-00DE is a dual adjustable output voltage regulator from Onsemi. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is RoHS compliant. This surface mount device has a maximum input voltage of 3.6V and a minimum input voltage of 3.1V. It can supply up to 2A of output current and has an output voltage of 2.8V. The CM3202-00DE is available in tape and reel packaging with 3000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 3.6V |
| Min Input Voltage | 3.1V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 2A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 2.8V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
